Blog

Usta Tezhip Sanatçıları Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam’ın kaleminden TEZHİP SANATI - Kybel Art

Usta Tezhip Sanatçıları Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam’ın kaleminden TEZHİP SANATI

Kitap süsleme sanatı olarak tarif edebileceğimiz, Tezhip sanatını, Türkler Orta Asya’dan getirmişler ve bol altın kullanarak, Türk hat sanatının seçkin örneklerini, daha ihtişamlı göstermek çabasıyla, süsleyerek, bu sanatı ölümsüz kılmışlardır. Anadolu Selçukluları, Anadolu Beylikleri ve nihayet Osmanlılar eliyle, bir saray sanatı haline gelmiş, adeta şiirsel bir anlatım kazanmıştır.
Devamı
Sanatta Çirkinliğe Yer Var Mı? - Kybel Art

Sanatta Çirkinliğe Yer Var Mı?

Klasik anlayışa göre sanat, güzele ulaşabilmenin peşindedir. Bu sebeple sanat eserlerinde merkezde güzel ve güzellik vardır. Şiirler, metinler güzelin ve güzelliğin yüceltilmesi ile son bulur. Sanat eserlerinde de güzele ulaşmak hedeftir. 
Devamı
Multi-talented Bir Sanatçının Heyecan ve Hayranlık Uyandıran Noktaları - Kybel Art

Multi-talented Bir Sanatçının Heyecan ve Hayranlık Uyandıran Noktaları

Ufacık bir nokta! Ne kadar önemsiz gibi gelse de tasarımın en temel elemanı. Tek başına bile iriliği, rengi ve biçimiyle çok şey ifade eder; durgunluk, karşıtlık, boşluk-doluluk etkisi yaratır. Büyüklü küçüklü, ana ve ara renklerden oluşan noktaların bir araya gelmesiyle ise görüntü ortaya çıkar, mana böylece zenginleşir.
Devamı
Geleneksel Sanat ve Modern Sanat Ayrımı Yapay Mı? - Kybel Art

Geleneksel Sanat ve Modern Sanat Ayrımı Yapay Mı?

Sanat anlamak ve anlamlandırmak üzerine kuruludur. Düşüncelerin, duyguların, sezgilerin, arzuların ve hayal gücünün yaratıcılıkla dışarıya yansıtılmasıdır. Sanat eserleri; merak, umut, umutsuzluk, hayranlık, üzüntü gibi paylaşılabilir duygusal etkiler meydana getirir. 
Devamı
Kendi Dilinden Alev Sanatı; Cam - Kybel Art

Kendi Dilinden Alev Sanatı; Cam

“Cam…” diyorlar bana “Alev Sanatı…” Fakat böyle derken maddenin sıradan hallerinden biri gibi değil, en zarif haline atıf yaparak, sihirmişim gibi söylüyorlar. Öyle ya, sırrımı çözüp, kor ve akışkan halime hâkim olabilmek ve sonra sert ama kırılgan cismimle baş edebilmek her zanaatkarın ya da sanatçının haddi olmasa gerek…
Devamı
Venedik Maskeleri Yine Bir Salgın Hastalıkla Ortaya Çıkmıştı - Kybel Art

Venedik Maskeleri Yine Bir Salgın Hastalıkla Ortaya Çıkmıştı

Doğal ve tarihi güzellikleriyle nadide şehirlerden biri olan Venedik, bienallerden karnavallara, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen nice kültürel etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bir sanat ve kültür şehri olarak dünya genelinde milyonlarca turisti ağırlayan Venedik’in akıllarda öne çıkan imgeleri ise şehri örümcek ağı gibi saran kanalları ve elbette maskeler.
Devamı