Sanat ve kültür, yalnızca izlenen, okunan ya da vitrinde sergilenen öğeler olarak değil aynı zamanda üst yapı kurumu olarak değerlendirilmesi gereken unsurlardır. Toplumun uzun dönemde oluşturduğu, oluştururken kolektif şuurunun ürünü olarak ortaya çıkan kültür ve sanat öğelerinin geniş kitlelere ulaştırılmasında geleneksel yöntemlerle sınırlı kalınmayıp tüm imkanların seferber edilmesi şarttır. İşte bu platform Türk kültürünü en güzel temsil eden, alanında söz sahibi sanatçılarımızın hayata geçirdiği eserlerin hem yurtiçinde hem de yurtdışında sanat severler ile buluşturulmasına odaklanmıştır.

Genelde ülkemizde prestij projesi denilince akıllara inşaat projeleri gelir. Yücelen Grup ve Kültür Kenti Vakfının “Prestij Projesi” olan bu platformun amacı; Türk kültür, sanat ve zanaatının zirvesinde yer alan sanatçılarımızın eserlerini bir araya getirip kültürel bir inşaat gerçekleştirmektir. Prestij projesidir, çünkü platformun inşasında rol oynayan tüm eserler Türk kültürünün köşe taşlarıdır.

Hedefimiz, Türkiye’nin dört bir tarafındaki Anadolu insanının elinden çıkan eserleri içinden çıktığı toplumu ile buluşturmaktır.

Platform “pazaryeri” modeli ile çalışmaktadır, ne var ki sergilenen ürünler “küresel markaların” ürünleri değil. Otomasyona dayalı, kitlesel seri üretimin çıktıları değiller. Çin’deki ya da Afrika’daki ucuz işgücünün eserleri de değiller. O yüzden bu platform üzerinden satın alacağınız ürünlerin aynısını bulma imkanına sahip değilsiniz, ürün size özeldir.

Söz konusu prestij projesi Türkiye’de bir ilktir. Tamamen Türk kültür ve sanat ürünlerinin satımına odaklanan bir pazaryeri Türkiye’de bulunmamaktadır. Bunun nedeni, daha önce bunun kimsenin aklına gelmemesi değildir, neden: böyle bir platformun ticari açıdan karlı olmamasıdır. Bunun bilincinde olduğumuz için net bir şekilde söyleyebiliriz ki bu yapının amacı para kazanmak değildir. Amaç, kültürü desteklemek, sanatçıyı ayakta tutmak, zanaatın kaybolmasına mani olmaktır.

Platformdan yapacağınız alışverişler bizim güvencemiz altındadır, eserden memnun kalıp onay verene kadar ödemeniz hesapta bekletilir, onayınızın akabinde eser sahibine iletilir.

Platform yalnızca eser satmaya odaklı olmayıp aynı zamanda tarafların etkileşimine imkan tanıyan, kültür atlası vazifesi görecek, entelektüel bilgi sağlayan platformdur. İlgili formlarda kültür ve sanata ilişkin konuşmalara dahil olabilir, ortak projeler hayata geçirebilirsiniz. Ülkemizdeki sanat, kültür ve zanaat eserlerini araştırabilir, inceleyebilirsiniz. Bu sebeplerle platform entelektüel sosyal bir mecradır, yaşayan bir mekanizmadır, dinamiktir.  

Paydaşlarımızın sayısı sürekli artmaktadır, sanatçılarımızı buldukça, tanıdıkça sistemimize dahil etmek üzere kendilerine davet gönderiyoruz. Çevrenizde, aklınızda ürünlerinin burada yer almasını istediğiniz zanaatkar, sanatçı varsa lütfen bize ve kendisine bildiriniz ki kapsama alanımızı genişletebilelim.

Bu platform sanat ve sanatçı ile birlikte vardır. Kültürden ayrı düşünülemez. Yurtdışında Türk kültür ve sanatının tanıtımında, önümüzdeki dönemde önemli bir misyon üsteleneceğini tahmin ediyoruz. Bu nedenle, her türlü öneri ve fikirlerinize açığız.