Ahmet Yalçın - Kaligrafi - Hat - Geleneksel Sanatlar

Sade ve şık güzelliği ile hikayenize ortak olacak kaligrafi eserler, Ahmet Yalçın'ın ilhamı ve kelimelerin gücü ile artık duvarlarınızda! Sepete ekleyin, sanatı bir tıkla adresinize getirin!

 

Sanatçının gözünden; Hüsn-ü Hat sanatı hakkında; Kur'ân ayetlerini en güzel biçimde  yazma endişesi Arap yazısında bir sanatlaşma sürecini başlatmış ve bu süreç Osmanlı dönemi Türk hattatların elinde en güzel kıvama erişmiş ve çeşitli ekoller oluşmuştur. Bu ekoller, is mürekkebi, kamış kalem, aharli kağıt gibi doğal malzemelerle icra edilerek ayet, hadis, vecizeler, şiirler ve güzel sözlerin sanatsal yazımına ait en güzel örnekler verilmiştir. Hat sanatı halen ruhâni cazibesini sürdüren bir çizgiler sultanıdır.

Kaligrafi sanatı hakkında; divit uçları başta olmak üzere, kesik uçlu kalemler, fırçalar gibi çeşitli yazı aletleriyle, belirli ölçüler ve kurallara dahilinde estetik ve güzel yazı yazma sanatıdır. Bu alanda ustalaşmış olan kişilere Kaligraf denilir. Yazının icadından bu yana her toplum kullandığı alfabeyle farklı kaligrafi formları geliştirmiş ve sanatsal özellikler katmıştır.

Şiirler, vecizeler, güzel sözler hatta sadece isim yazıları dahi kaligrafik bir formda yazıldığında hem göze hem gönüle hitap eden birer şaheser halini almaktadır.

Ahmet Yalçın Eserleri