Asiye Çinemre - Ebru - Geleneksel Sanatlar

Çiçek deseniyle ünlü ebru sanatının suyu bu kez, sanatçı Asiye Çinemre'nin tasarımının eşsiz renklerini yansıtıyor. KybelArt geleneksel sanatlar seçkisiyle sanatseverlerle buluşuyor, size özel paketlemesiyle bir tıkla adresinize geliyor!

 

Sanatçının gözünden; ebru sanatı özel hazırlanmış su üzerine toprak boyaların öd ve suyla karıştırılarak fırça ve biz ile atılması veya şekil verilmesi ile yapılan bir kağıt bezeme sanatıdır .ilk olarak 1300-1400 yıllarda Uygur Türkleri tarafından yapıldığı bilinmektedir .Bulunan en eski ebru örneklerinin kalitesinden daha da eski tarihlerden itibaren yapıldığı varsayılmaktadır. Kelime anlamı “Bulut-Bulutumsu” olan Ebru Sanatı, İran’a oradan da Anadolu’ya kadar gelmiştir .Osmanlı Devleti tüm sanatları desteklediği gibi Ebru Sanatını da desteklemiştir. Özellikle dergahlarda icra edilmiş ve dervişlere sabrı öğretmeye vesile olmuştur . Ebrulu kağıtlar Cilt sanatında, Hat yazılarının kenarlarında süsleme olarak ve resmi evraklarda kullanılmıştır. Osmanlı’da resmi evraklarda sahtekarlığı önlemek için Hafif Ebrulu kağıtlar kullanılmıştır . Çünkü bir Ebru çalışmasının birebir aynısı asla yapılamaz.

BİYOGRAFİ

Asiye Çinemre, 1972’de Trabzon’un Akçaabat ilçesinde doğdu. İlk ve orta öğrenimini Akçaabat’ta tamamladı. Evlendikten sonra eşinin görevi gereği İstanbul’a yerleşti.

2007-2010 yılları arasında İSMEK’te Çiğdem Ertem’den ebru eğitimi aldı.

2010-2013 yılları arasında Klasik Türk Sanatları Vakfında A. Mahmut Peşteli’den ebru eğitimi alarak mezun oldu. Mezuniyetinde hocası Mahmut Peşteli kendisine ebru icâzeti verdi.

2013’te Kültür Bakanlığı Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcısı Kartını aldı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimini dereceyle, KTÜ Trabzon MYO Geleneksel El Sananatlarını bölüm ve okul birincisi olarak bitirdi. İSMEK, KTSV ve İKSM’nin düzenlediği karma sergilere katıldı.

2015’te Kültür Bakanlığı 18. Türk Süsleme Sanatları Yarışmasında Sitilize İstanbul Lalesi adlı çalışmasıyla sergileme ödülü aldı. Hâlâ Tuzla HEM’de ebru ve kösele çanta yapma kursları vermektedir. Ayrıca özel ebru dersi de vermektedir. Kültür Bakanlığı görevlendirmesiyle Güney Kore’ye ülkemizi temsilen ebru sanatını tanıtmaya gitmiştir.

Asiye Çinemre Eserleri