Başak Doğan Kademoğlu - Resim - Akrilik - Mürekkep - Modern Sanatlar

Mürekkep, akrilik ve suluboyayı ortak bir noktada buluşturan bu eserde Sanatçı Başak Doğan Kademoğlu, kağıdına imzasını yansıtıyor. Sanatseverlerin koleksiyonlarına eklemek isteyecekleri bu nadide eser, şimdi KybelArt'ta!

BİYOGRAFİ

10 yıl süresince uygulamalı olarak çalışmış olduğu, Türk, İran Minyatür sanatı, özellikle Uygur dönemi Budist el yazmaları ve duvar freskleri ile 15.yy Mehmet Siyah Kalem minyatürlerine duymuş olduğu ilgi, kendi minyatürlerinin oluşmasında büyük ilham kaynağı olmuştur. Çok küçük ölçekli ve monokrom çalışılmış olan minyatürler birçok tekniği içinde barındırır. Japon tahta baskı sanatı. (Ukiyo-e), Türk minyatür sanatı teknikleri, Çin mürekkep sanatı, sonraki süreç içerisinde, minyatür sanatının doğasında var olan meditatif yönü ile beraber sanatın teknik özelliklerini titiz bir işçilikle yorumlayarak vardığı imgesel doğa manzaraları serisine zemin hazırlamıştır. Gezegenimiz içerisinde var olan ve parçası olduğumuz doğanın stratejisine ve güzelliğine duymuş olduğu hayranlıkla ve ondan aldığı ilhamla, doğal görüntü algısı yaratan fakat tamamen düşsel tasarımlara dayalı soyutlanmış doğa görünümleri tasarlamaktadır. Dağları, gölleri, çizginin ince ve kalın, sık ve aralıklı kullanışıyla kompozisyonlarında tonal dengeyi oluşturmakta, Zen, Taoizm ve Tasavvuf felsefeleri ve sufi şiiriyle ilgileniyor olması dolayısıyla, zamanın öznelliği, “an”da olma, yaşadığımız realitenin dışına çıkma durumlarına, izleyiciyi de dahil etmeyi amaçlamaktadır.

1978’de İstanbul da doğdu. 1999-2000 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakultesi Resim Bölümü, Prof.Dr. Hüsamettin Koçan Atölyesi’nden 2004 yılında mezun oldu. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü öğretim görevlisi ve minyatür sanatçısı Taner Alakuş ile Türk minyatür sanatı üzerine uygulamalı olarak çalışmaya başladı. Bu süreçte Geleneksel Sanatlar sergilerinde yer aldı. 2010 yılında – İstanbul Avrupa Kültür Başkenti 2010 Ajansı “Geleneksel Türk Kitap Sanatları - Bugünün Ustaları” – “Traditional Turkish Book Arts – Masters of Present” Sergisinde Minyatür sanatçıları arasında yer aldı. 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteklediği, Geleneksel Sanatlar Derneğinin yürüttüğü Türkiye’nin Ustaları - Marmara Bölgesi projesinde minyatür dalında yer aldı. 2010’da Klasik Türk Sanatları Vakfı’nın düzenlediği “İstanbul’un Yüzü” Koleksiyon ve Kitap Projesi, 2012 yılında, Cezayir Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği “International Miniature and Illumination Festival” Sergi ve Workshop’una davet edildi. 2012 Mesafe ve Temas Sergisi – Baksı Çağdaş Sanatlar Müzesi, 2016 Uluslararası 12.Geleneksel Sanatçılar Sempozyumu ve Minyatürde Yüzleşme sergisi, 2017 de Geleneksel Sanatlar Derneği, Kültür veTurizm Bakanlığı, Türkiye'nin Ustaları Envanter Programında yer aldı. 2017 yılında, Mamut Art Project, 2017’de Kare Galeri, 2018-19 Pg Art Gallery, Galeri Mod gibi çeşitli galerilerde karma sergilerde yer aldı. Artist 2019, 29. İstanbul Sanat Fuarına katıldı, 2020’de TRT2 Muasır Programı 49. Bölüm Konuğu oldu. Sanatçı çeşitli kurumlarda ve atölyelerde Türk minyatür sanatı üzerine uygulamalı dersler vererek, İstanbul’daki atölyesinde çalışmalarına devam etmektedir.

Başak Doğan Kademoğlu Eserleri