Bülent Fıstıkçı - Sedef - Taş - Geleneksel El Sanatları

Bülent Fıstıkçı, kullandığı değerli taşlarla masalsı bir güzellik ortaya koyuyor. Günlük ya da yalnızca bir obje olarak kullanılabilen tasarımlar, tam da farklı bir hediye arayanlara göre, KybelArt'ta!

BİYOGRAFİ

( Kültür ve Turizm Bakanlığı  / Geleneksel El Sanatları Sanatkârı Sedefkar )

1976 yılında Gaziantep’te doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra babası onu kakma işçiliğini öğrenmesi için  hayatı boyunca severek yapacağı zanaatını ona öğretecek olan ustanın yanına çırak olarak verdi. Uzun yıllar bu alanda çırak ve usta olarak çalıştıktan sonra 2002 yılında kendi atölyesini açtı. Kakma işlerini ve kendi ürünlerini tanıtmak için yurtiçinde ve yurtdışında birçok fuara katıldı. Katıldığı fuarlar arasında Ankara Sanat Fuarı, İzmir Uluslar arası El Sanatları Fuarı, Antalya Altın Portakal El Sanatları Fuarı, 4. Geleneksel Altıneller El Sanatları Festivali yer alıyor.

Atölyesinde ceviz ağacından yaptığı ürünlere sedef, sarı pirinç, alüminyum ve gümüş telden kakma yapıyor. Çok dikkat isteyen ve incelikli bir çalışma gerektiren kakma sanatını gelecek nesillere öğretmek için atölyesine çırak kabul ediyor. Böylelikle birçok gence zanaatını öğretti. Bunlardan biri de kendi oğlu. Hatta bu alanda en küçük kakma sanatkarı olarak tarihe geçti. Ve usta olarak enstitüde dersler veriyor.

Ürünleri iç piyasada rağbet görürken yurtdışında da yer edindi. Arap Ülkeleri  daimi müşterileridir. Amman, Kudüs, Bahreyn sürekli çalıştığı yerler arasında. Yurtdışında sanatını ve ürünlerini tanıtmak açısından yurtdışı festivallere de olabildiğince katılmaya çalışıyorlar. Fransa, Çin’de festivallere katıldılar.

Uzun yıllardır kakma sanatıyla uğraşıyor ve bir daha dünyaya gelse yine bu işi yapmak istiyor.

Bülent Fıstıkçı Eserleri