Burcu Büyükünal - Takı - Modern Sanatlar

Burcu Büyükünal'ın yorumuyla "Olsun" koleksiyonu, önemli eserleri ile KybelArt'a kapılarını açtı. Gümüş ve altın birleşiminden doğan takılar tek parça olarak üretilmiş olup, değerli sahiplerini beklemekte!

 

Sanatçının gözünden; Olsun, Orsay Müzesi’nde gördüğüm Ölü Habil (Abel Mort, Emile Feugère des Fort) heykelinin detaylarında kayboluşumla başlayan, kendini bu detaylarla var eden ve hayatın doğal ve mecburi akışıyla yön değiştiren bir iştir. Ölüm ve yaşamı yan yana getirir. İnsanın doğaya dönüşümünün bir aynasıdır. Bu koleksiyonda 18 ve 14 ayar altın ile 925 ayar gümüşün yanı sıra siyah ve kadifemsi bir dokusu olan 400 ayar gümüş kullandım. Gümüşü ise mermer heykel hissini yakalamak için ağartarak kullandım.

BİYOGRAFİ

2003 yılında İTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. Aynı yıl Ela Cindoruk ve Nazan Pak’ın mücevher atölyesinde çalışmaya başladı.

2009 yılında, Fulbright bursu ile gittiğim State University of New York at New Paltz Metal Bölümü’nde güzel sanatlar yüksek lisansımı tamamladı. 

2011 yılında Selen Özus ile Maden Çağdaş Mücevher Atölyesini kurduk. Halen Maden’de ve Plato Meslek Yüksek Okulu’nda dersler veriyor.

İşleri arasında ürün tasarımları ile işlevsel olan veya olmayan, sınıflandıramadığı, sanatsal ve keyfi üretimler mevcut. Ağırlıklı üretim alanı olan çağdaş mücevher onun için bu iki akraba disiplin arasında gidip geliyor, zaman zaman bunlardan birine daha yakın duruyor. Bu işlerde kimi zaman bir tekniği, kimi zaman bir malzemeyi, kimi zamansa ilham aldığı çeşitli görsel verileri yorumluyor, aralarında bakış açısını gözle görünür kılan bağlantılar kuruyor. İşleriyle sık sorulmayan sorular sormayı ve bu sorulara alternatif cevaplar bulmayı istiyor. Üretim sürecimde alışkanlıklarına bağlı kalmayı sevse de üzerinde çalıştığı konularda değişken olmayı besleyici ve heyecan verici buluyor. Ona göre yaratmak ve yapmak çocuksu bir bağımlılık. Bu nedenle atölyesi oturma odasının ta kendisi. 

Burcu Büyükünal Eserleri