Canan Alimdar - Takı - Modern Sanatlar

Değerli taşların estetikle oyunu; takı. Sanatçı Canan Alimdar'ın usta ellerinden çıkan eserler Anadolu'nun kadim kültürüne atıfta bulunuyor. Özgün ve sıra dışı tasarımıyla bu göz alıcı takılar, ister kendinize ister sevdiklerinize bir hediye ve tek tıkla kapınızda!

Sanatçının Gözünden;

2006 yılında profesyonel yaşamımı sonlandırıp hayalimdeki zanaati öğrenmeye karar verdim ve Kapalıçarşı ustalarına çıraklık yaparak mücevher yapımını baştan sona erbabından öğrendim. Eski çağlara ve sanat tarihine olan ilgim beni eski eserlerden esinlenmeye yöneltti. Eserlerimi ilham aldığım uygarlıkların genel yaşam tarzından eğitim sistemlerine, kadınların toplumdaki yerinden
çanak çömleklerindeki desenlere kadar o kültürün farklı boyutlarını da yansıtacak şekilde tasarlıyorum. Herhangi bir uygarlık ya da zaman dilimi üzerinde çalışırken o kültür ile ilgili detaylı araştırmalardan sonra tasarım aşaması geliyor benim için. Koleksiyonlarımı hazırlarken üzerinde çalıştığım uygarlığın bütününü görmeye, o zamanlara gidip günlük yaşamlarını, toplumsal değerlerini yakalamayı hedefliyorum.
Tüm çalışmalarımı tarihi mekanlarda sergiliyorum. Sergiler süresince da konu ile ilgili uzmanlar tarafından seminer, konuşma ve atölyeler düzenleniyor. Amacım takı tasarımını tarihle birleştirebilmek, takılar üzerinden geçmişe uzanıp dersler çıkarabilmek.

BİYOGRAFİ

Canan Alimdar, antika takılar, sanat tarihi ve arkeolojiye olan ilgisini kullanabileceği bir zanaat öğrenmeye karar vererek 2006 yılında profesyonel iş yaşamına veda etti.

Kapalıçarşı ustalarının yanındaki “çıraklık” sürecinin ardından zanaati her yönüyle öğrenmeyi amaçlayarak seramik ve çizim dersleri aldı. Bulabildiği bütün sanat tarihi ve arkeoloji seminerlerine katıldı. Böylece, zanaatini bir bütün olarak, farklı boyutlarıyla öğrenmeyi hedefledi. Canan Alimdar, tasarımdan çizime, çizimden mum kalıba dek yarattığı eserlerin her aşamasında yer alıyor.

Logosu olan kuşlar ilk tasarımıydı. Kuşlar hem Canan’ın ruh özgürlüğünün hem de artık bu zanaatte kanatlanıp uçabileceğinin simgesi oldu.

İlk koleksiyon üçlemesi olan Mistik, Gökkubbe ve Hümayun ilham aldığı tarihle birebir örtüşen Argos in Cappadocia’da, binlerce yıllık tünel ve bezirhane gibi tarihi mekanlarda sergilendi.

2013 yılında Osmanlı sikke ve dirhemlerinden esinlenerek yarattığı İki Dirhem Bir Çekirdek koleksiyonu ve 2015 yılında Anadolu kilim motiflerinden yola çıktığı Eli Belinde koleksiyonu Sultanahmet’te sanat galerisine çevrilmiş tarihi Nakkaş Sarnıç’ta sergilendi.

Hititlerden esinlendiği Ninda koleksiyonu İstanbul Adahan Sarnıç sergisi ardından 2017 Müzeler Günü haftasında Çorum Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Son koleksiyonu Dantela İstanbul Adahan Sarnıç ve İzmir Ticaret Tarihi
Müzesi’nde 2019 yılında sergilendi.

Canan Alimdar Eserleri