Chuanyi Lei - Minyatür - Geleneksel Sanatlar

Sanatçı Chuanyi Lei ile geleneksel sanatlar artık modern çizgisinde! Siz de farklının ve en iyinin peşindeyseniz, eserlerine imzası kedi figürünü dahil eden sanatçının yaşamınızı süsleyecek bu anlamlı eserleri ile sanatı evinizde yaşatın!

BİYOGRAFİ

1987 yılında Pekin’de Çinli Hui Müslüman bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Chuanyi LEI, 2010’da Pekin Üniversitesi Arkeoloji ve Müzecilik Fakültesi’nde Tarihî Mimarlık bölümünden mezun oldu.

2010-2014 yılları arasında Tsinghua Üniversitesi Ulus Miras Merkezi’nde Kültürel Miras Kurtarma ve Araştırma Enstitüsü’nde proje müdürlüğü yaptı. 2014-2015, ICOMOS uluslararası üyeliği, ICOMOS CHINA üyeliği yaptı.

2018’de FSM Vakıf Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde minyatür üzerinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2019’da aynı bölümde sanatta yeterlik programını başladı.

2018’den itibaren, Yeditepe Üniversitesi Konfüçyüs Enstitüsü’nde Geleneksel Çin Sanatları dersini vermekte. Halen Çin Hebei Üniversitesi Kültürlerarası İletişim Araştırma Merkezi’nde Davetli Araştırma Görevlisi yapmaktadır.

2000 yılında, Çin İslâm Minyatür Ekolü’nün kurucusu ve aynı zamanda Çin’in önde gelen ressamlarından olan, babası Prof. Ali Leigong’un izinden giderek geleneksel Çin resmine başlayan, Lee Shi-lin ve Prof. Sun Jusheng’den dersler alan sanatçı, Sumi-e tekniği ve Çiçek-Hayvan resimleri alanında çalışmalarını sürdürüyor.

Türk İslâm Sanatları ve Asya Sanat Tarihi alanlarında çalışan sanatçı, 2009 yılından itibaren üç dille dünyanın farklı yerlerinde çeşitli dergilerde 13 makale yayımladı, pek çok konferanslar verdi.  

Bugüne kadar, 3 kişisel sergi açtı, 1 bienale, 9 karma sergiye katıldı. Çalışmalarını İstanbul ve Pekin’de sürdürmektedir.

Chuanyi Lei Eserleri