Halit Aker - Resim - Modern Sanatlar

Halit Aker’in imzasıyla Zeytin Ağaçları serisi, herkes için uyandırdığı hislerin farklılığı ve doğanın renklerinin uyumu ile farklı bir modern sanat örneği. Bereketin simgesi zeytinin yer aldığı eserlerin merkezi ise kutsal ağaçlar. Siz de ressamın eserleri ve daha fazlası için KybelArt Resim Koleksiyonu'na göz atın, hediye derdini unutun ve ulaşılabilir sanatı evinize taşıyın! 


Sanatçının gözünden;  
Halit Aker bir yandan sanatın klasik tekniklerini kullanırken bir yandan da teknolojileri de
yakından takip ederek dijital ve tekstil artta da eserler üretmektedir.
Sanatçı öykü anlatımını öykücülere bırakmayı tercih ederek, malzeme ve tekniği kendi dünyasında yoğurup; görsel bir gerçeklikten yola çıkarak aslında görünen bir görüntü ile görünmeyenin arasında kalmayı tercih eder.
Bu görseller zaman zaman figür olur, zeytin ağaçları olur ya da evler olur... Ama o hep görünenin arkasındakini arar.
Sanatçı rengi bazen biçimin önüne geçirirken yine biçimin çizgi, leke, benek araçlarını kullanarak yapar bunu...ve kendini “zeytin ağaçları resimleri yaparken bir gün zeytin ağacı olmak istiyorum” diye ifade eder.

BİYOGRAFİ

Silifke’de doğdu. İlkokul, Ortaokul ve Liseyi Silifke de okudu. İlk sanat eğitimini lise öğrenimi boyunca resim öğretmeni Hakan Taşkıran'dan aldı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden mezun oldu. Değişik zamanlarda Duvar Resmi, Vitray, Mozaik ve Animasyon çalışmaları yaptı. Prof. Devrim Erbil ile Atölyesinde bir süre özgün baskı,seramik, pano ve vitray çalışmalar yaptı. Sanatçı Veli Mert ile birlikte atölye çalışmaları yaptı. Değişik zamanlarda ve ölçülerde; Silifke ve çevresinde 17 duvar resmi yaptı. Silifke Müzesi, Müze Eğitimi projelerinde Sanat Eğitimcisi olarak yer aldı.(2005-2012) ‘2008 yılında ‘Aya Thekla Yeraltı kilisesinde ve Narlıkuyu Mozaik müzelerinde ‘Aya Thekla’ konulu sergi açtı.
Geyikli İlkokulu 3. Öğrencileri ve zümre öğretmenleri ile zeytin bahçesinde, zeytin ağacı resimleri yapma etkinline katıldı.(2019-Çanakkale)
Çanakkale 18 Mart İlkokulu 2.sınıf zümre öğretmenleri ve öğrencileri ile geri dönüşüm malzemelerinden 2m. boyunda ‘Truva Atı’ Heykeli yaptı.(2019)
Silifke, Geyikli, Umurbey, Çanakkale İlköğretim Okulları öğrencileri ile sosyal Sorumluluk Projelerinde yer aldı. (2012-2019)
Almanya,İngiltere, Fransa,İtalya,Amerika’da özel koleksyionlarda resimleri bulunmaktadır. Çalışmalarını , Rennes(Fransa) , İstanbul ve Çanakkale’de sürdürmektedir.

Kişisel Sergiler 

2018 Galeri Bohem İstanbul

2015 Galeri Bohem İstanbul

2013 M.T.S. Art Galleri Mersin

2010 Sparkasse Rhein Hassloch - Germany

2009 Workshop Silifke / Mersin

2008 Ayathecla Yeraltı Kilisesi Silifke / Mersin

2008 Mozaik Müzesi Narlı Kuyu / Silifke

Karma Sergiler 

2019

Rennes France

Journées Européennes des Métiers d’Art

Expositiont Talents Z’Anonymes

Centre Social de Clunay

Atélier d’art Funda Tokaç

2018

Atélier d’art Funda Tokaç

Ar Bridge13 Kunsmarkt NYTN Galeri Köln / Germany

Ustaların Buluşması Galeri Bohem İstanbul

2017

Üşümesin Ayaklar Galeri Bohem İstanbul

İzler Galeri Bohem İstanbul

Bakış Boşluk Art Sanat Galerisi İstanbul

2016

Yansımalar Galeri Bohem İstanbul

Açılış Sergisi Galeri Bohem İstanbul

Yolculuk Galeri Bohem İstanbul

Bianeller

2018 Rennes Art Weekend Biennial Rennes / France

2015 3.Uluslararası Sanat Bienniali İzmir

2005 Yoksulluk ve Sanat Ankara

Halit Aker Eserleri