Meral Dayıoğlugil - Ebru - Geleneksel Sanatlar

Suya yapılan tasarımın en geleneksel hali ebru, Meral Dayıoğlugil’in ilhamı ile KybelArt'ta buluştu. Kybelart sanatı evinize taşıma fırsatı sunarken, hemen sipariş verin, sanatı ulaşılabilir kılalım!

Sanatçının gözünden; ebru Türklerin en eski Sanatlarındandır. Kelime kökeni olan abru (su yüzü) dan anlaşılacağı gibi bir su sanatıdır. Teknede yoğunlaştırılmış su üzerine su ve öd ile ayarlanmış boyalar gül dalı ve at kılından yapılmış fırçalar ile serpilir. Renklenen ve desenlenen su yüzeyi kağıda alınır.Türk kültür mirasının devamında bir halka olabilmişsem Rabbimin lütfudur.

BİYOGRAFİ

Meral Dayıoğlugil, 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Sanata resimle başladı. 2006 yılında Hikmet Barutçugil’in ebru derslerine katıldı. Dört yıl KTSV’de Mahmut Peşteli’den ders aldı. Dilek Yerlikaya ve Taner Alakuş’tan minyatür, Nilüfer Kurfeyz ve Selim Sağlam’dan tezhip dersleri aldı. 2012 yılında ebru sanatçısı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı Sanatçı Tanıtım Kartına sahip oldu. Yurt içi ve yurt dışında birçok karma sergiye katıldı.

Meral Dayıoğlugil Eserleri