Müjgan İşler - Deri - Def - Bendir Süsleme - Geleneksel Sanatlar

BİYOGRAFİ

Müjgan İşler, çocukluk yıllarında sanata olan ilgisiyle, biçki-dikiş, seramik çiçek, makine nakışı ile el sanatlarıyla tanışmıştır. Sanat alanında sertifika eğitimlerini tamamlayarak Halk Eğitim Merkezleri’nde makine nakış dersleri vermiştir. İşler, İstanbul’a geldikten sonra Geleneksel Türk sanatlarına Taner Alakuş’un atölyesinde Dilek Yerlikaya ile minyatür çalışmalarına devam etmiştir.

2013 yılında Süleymaniye’de atölyesinde çalışmalarına yoğunlaşarak burada farklı malzemeler ve boyama teknikleri ile deri üzerine çalışmalara başlamıştır.

Bendir ve def üzerine minyatür tekniğinde, çini boyama, hat, ebru, tezhip
çalışmaları yaparak eserlerini özgünleştirmiştir. İlk olarak Taksim’de yer alan İBB’nin el sanatları sergisinde işlerini sergilemiştir. Def ve bendir süsleme çalışmalarını yoğunlaştırarak yurtiçi ve yurtdışı festivallerde yer alan İşler, Kültür Bakanlığı’nın düzenlemiş olduğu Beyoğlu Altın Eller Festivali’nde canlı performanslar gerçekleştirdi. Konya Meram ve Hüyük ilçelerinde gerçekleştirilen Geleneksel El Sanatları Festivallerinde ürünlerini sergiledi.

İstanbul STEAM Fest Bilim Şenliği’ne davet alarak İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde sergisiyle katılmış olduğu şenlikte performanslarını gerçekleştirdi. 17. Azerbaycan Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Geleneksel Türk El Sanatlarını temsilen sergisiyle yer almıştır. İşler, İstanbul Sinema ve Sanat Derneği üyesi olup, çalışmalarını Süleymaniye’de bulunan atölyesinde sürdürmektedir.

Müjgan İşler Eserleri