Neşe Gümüşcüoğlu - Resim - Akrilik - Modern Sanatlar

Neşe Gümüşcüoğlu'nun imzasıyla hayata geçen ve kağıt üzerine akrilik ve kolaj kullanılan eserlerde, renkli detaylar dikkat çekiyor. Her bir rengin yarattığı sayısız his kişiye göre değişirken, siz de bu renklerin yaşam alanlarınıza eşlik etmesine izin verin, KybelArt 3 gün içerisinde sanatı adresinize getirsin!


BİYOGRAFİ

İstanbul, Kadıköy’de doğdu ve halen orada yaşamakta.

1985 yılında resim çalışmalarına başladı. Uzun süre bütün teknikleri kullandıktan sonra sulu boya tekniğinin heyecanlı ve duygusal yapısına çok uyduğunu ve bu yolla kendisini daha iyi ifade edebildiğini fark ederek bu dalda yoğunlaştı.

Bir nefeste, spontane fırça darbeleriyle elde edilen, akışkan ve şeffaf lekelerin, kağıt üzerine yayılması sırasında duyulan hazla, bu lekelerin birbirleriyle kaynaşması ve kağıt tarafından emilmesinden sonraki duygunun çakışması onu daima coşturdu. Zaman içinde uçuşan saydam lekelere gerektiğinde yoğun ve şiddetli tonlar da katarak özgün bir dil yakaladı. Kullandığı tekniği bir amaç değil araç haline dönüştürdü.

Bugüne kadar 36  kişisel sergi açtı. Pek çok karma ve grup sergilerine katıldı. Sayısız resimleri koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Sulu boya Ressamları Grubu ve Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği üyesidir.

2002 yılında Sulu boya Ressamları Grubu ile 1.Antalya Sanat Fuarı’na, 2003 yılında Ürün Sanat Galerisi ile 2.Art-İst Sanat Fuarı’na, 2003 yılında UPSD sanatçıları ile Atatürk Kültür Merkezi’ndeki sergiye katıldı.

1.Uluslar Arası Türkiye Grameen Mikrokredi Sanat Bienali’nde satılan resmiyle "Dünyadaki Yoksullukla Mücadele" projesine katkıda bulundu ve resmi bienal kataloğunda yer aldı.

Nüzhet İslimyeli'nin hazırladığı ve Kültür Bakanlığı'nın 2005 yılında yayınladığı "Sulu boya Resim Sanatı Tarihi" ansiklopedisinde üç eser ile, Suluboya Ressamları Grubu’nun 35. Yıl Kataloğu’nda iki eseri ile yer almaktadır.

Son yıllarda yaptığı "Gelincikler", "Yarış Atları" ve "Tango" konulu resimlerinden sonra şimdilerde “Flamenko”nun ritmini ve dansını kendine ait yorumuyla kağıtlara dökmekte...

Sanat eleştirmeni Abdülkadir Günyaz Rh+ Sanat Dergisi'ndeki bir yazısında sergisi hakkında şöyle diyordu: "Neşe Gümüşcüoğlu'nun sergisinde bir bölümü çiçekler, gerisi ise –zaten önemli olanlar da onlardı- at yarışlarından enstantaneler sergileyen çalışmalar vardı ki... Sulu boyanın akıcılığı içinde desenin gücüyle öne çıkıyor, benim diyenlere taş çıkartacak bir ustalık sergiliyordu."

Neşe Gümüşcüoğlu Eserleri