Nur Avlupınar - Çini - Geleneksel El Sanatları

Kütahya çinisinin tarihi dokusu ve özgün renklerinin yer aldığı seramik ve çini tabaklarda Nur Avlupınar, uzun ömürlü eserler ortaya koyuyor. Yaşam alanınızı tamamlayacak eksik parçaları ve daha fazlasını Kybelart’ın Seramik ve Çini Koleksiyonu'nda keşfedin, size özel tasarım paketlerimizle bir tıkla kapınıza teslim edelim!

BİYOGRAFİ

Sanat çalışmalarına Ressam Ahmet Yakupoğlu ile başladı.

1984 senesinde Vehbi Koç Vakfının düzenlediği “Türk Çini San’atını Geliştirme Kursu”na katılarak Nezihi Bilgütay DERLER’den eğitim aldı.

1995’ten itibaren İnci A. BİROL ile “Klasik Üslûpta Desen Ve Renk Tasarımları ” çalışmalarını yürüterek 1998 yılında hocasından “İcâzet” aldı.

1985’te Vehbi Koç Vakfının düzenlediği Orijinal Desenli Çini Tabak Yarışmasında birincilik ve Çini Pano Yarışmasında mansiyon ile 1989’da T.C. Kültür Bakanlığı “Geleneksel Türk Süsleme San’atları” Yarışmasında birincilik ödüllerini aldı.

1995–1996 ve 2003 yıllarında Yedi İklim Sanat Kültür Edebiyat Dergisi, Kubbealtı Akademisi Kültür – San’at Mecmuası ve Kütahya Araştırma Kitabında makaleleri yayımlandı.

1999’da “Grup Nokta”nın bünyesinde yer aldı.

Vatikan- Roma, Macaristan, Suudi Arabistan, Lendeva - Slovenya, Danimarka, Litvanya, Letonya, Mısır, Belçika, Güney Kore’de ulusal ve uluslar arası pek çok kişisel ve karma sergiye katıldı.

Atalarımızın farklı devirlerde kullandıkları desen, renk ve teknikleri yeniden keşfederek, Türk Çini San’atının kültürel özelliklerini günümüze kazandırma gayreti ile çalışmalarını Kütahya – Alayunt’ta bulunan Arı Sanat Evi’nde devam ettirmektedir. Sanatkâr, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunudur.

Nur Avlupınar Eserleri