Rengin Alkın - Cam - Geleneksel El Sanatları

Sanatçı Rengin Alkın'ın el emeğiyle ortaya çıkardığı, ateş yardımıyla şekillenen eşsiz eserler size ve sevdiklerinize farklı bir hediye alternatifi sunarken, KybelArt'ın birbirinden güzel Cam Koleksiyonu'nu keşfedin, daha fazlası için bir tıkla evinize sanatı getirelim! 

Sanatçının gözünden; Gençlerimizin sanatla ilgilenmesinin yolu açılmalı ve fırçayla tanışmaları sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra; ortaya çıkan eserlerin tanıtılması ve üretimin devam edebilmesi için pazarlama imkânlarının oluşturulması gerekmektedir. Çocuklarımızı böylelikle bilgisayar, tablet, cep telefonu vb. ortamlardan uzaklaştırıp doğayla, sanatla, kültürle, müzikle tanıştırabiliriz. Bunlar mevcut yapıda çok zor görünse de başlamak da önemli değil mi?
Sanat ve kültürün yadsınamaz bir gücü vardır manevi anlamda. Kültür ve sanat, bugün sayıları gittikçe artmakta olan psikolojik danışmanlık merkezlerinden çok daha önemli bir araçtır. Kültür ve sanatın birleştirici gücü ile ortak geçmiş hafızamızın canlandırılmasına ve insan ve toplumların ortak bir noktada buluşmasına imkân sağlamak önemlidir.

*Eserlerde 600 C'de pişen emaye cam boyası ve cam altını kullanılmaktadır.
Her bir desen fırça ile (çoğunlukla üfleme şişe veya el yapımı cam kullanılarak ) tek tek camın üzerine işlenmektedir.

 BİYOGRAFİ

1987 yılında Yıldız Üniversitesi Makine Fakültesi’nden mezun oldu.
Mühendis olarak başladığı mesleğinde kalite sistem kurulum / kalite kontrol çalışmalarında bulundu.

2005 yılında, “Geleneksel Türk Süsleme ve El Sanatları Alanında Çalışacak Girişimci Sanatçı Yetiştirilmesi” projesi olarak açılan bir kursta, daha farklı bir alanda ve daha kalıcı işler yapma isteği ile “cam süsleme” sanatı konusunda eğitim aldı. Cam süsleme sanatının temel adımlarını burada öğrendi. Kursun bitiminden sonra kendi atölyesini açtı ve burada çalışmalarına devam etti. Bu atölyede üretim, satış ve sergi çalışmalarını yaptı. 

2009 yılında cam çalışmalarını İstanbul-Pendik ilçesinde bulunan bir başka atölyeye taşıdı ve burada çalışmalarına eğitim sürecini de ekledi. Aynı yıl Turizm ve Kültür Bakanlığı’na hazırladığı numune camların satışını yaptı. 

2010 yılında Turizm ve Kültür Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmede, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlar dalında “somut olmayan kültürel miras taşıyıcısı” olarak “cam süsleme sanatçısı” olarak kaydı yapıldı.

Rengin Alkın Eserleri