Şebnem Gözde - Minyatür - Geleneksel Sanatlar

Günümüze kadar gelen bu geleneksel sanat yolculuğunda altın dokunuşların, canlı kırmızı ve mavi renkler ile akrilik ve suluboyanın kullanıldığı minyatür eser, Sanatçı Şebnem Gözde ilhamı ile yaşam alanınıza renk katacak. Sepete ekleyin, adresinize gönderelim!

Sanatçının gözünden; minyatür sanatı, Osmanlı zamanında  padişahın yaşadığı savaşları, düğünleri, olayları sarayın nakkaşları çizer ve sadece padişah görürdü. Şimdi günümüzde ise artık 3 boyutlu ,daha modern ,özgür çalışmalar yapılıyor. Hayallerimizi ,duygularımızı rahatlıkla tasarımlarımıza dökebiliyoruz ancak minyatürün olmazsa olmazı tekniğimizden yani noktalama, tarama ,konturdan vazgeçmeden yapıyoruz ve tabii burada hocalarımızın da payı çok büyüktür. Böylelikle artık günümüzde Türk sanatları da duyularak, tanınır olmuştur.


BİYOGRAFİ

1961 yılında İstanbul’da doğdu.

Özel Hürriyet Koleji'ni bitirdi. Evli, iki kız evladı var.

2002 yılında ebru sanatı ile tanıştı ve sanat hayatı böylece başlamış oldu. Tam 9 yıl ebru sanatının içinde olup hocaları Hikmet Barutçugil ‘den 6yıl, Ali Saraç ‘tan 2yıl ,1yılda Mahmut Peşteli hocadan dersler aldı. Minyatür sanatına olan sevdası ise ebru kağıdının üstüne yapılan minyatürleri görünce başladı. İlk minyatür sanatı ile tanışması 2005 yılında Taner Alakuş ile başlamıştır. Tam 16 yıldır minyatür sanatı icra ederek ,beraber çalışmaktadırlar.

Hem ebru dalında hem de minyatür dalında çeşitli karma sergilere katıldı.

Aldığı Ödüller
14.Kültür bakanlığının Devlet Türk süsleme sanatları minyatür dalında 1.cilik ödülü
15.Kültür bakanlığı Türk süsleme sanatları ebru dalında sergileme
2009 yılında Üsküdar belediyesinin açmış olduğu “İstanbul minyatürleri” yarışmasına katılma
2010yılında Büyük şehir belediyesinin açmış olduğu “Erguvan ve İstanbul” yarışmasına katılma hakkı
Taner Alakuş hoca ile pendik belediyesinin düzenlemiş olduğu “Uluslararası geleneksel sanatçılar buluşması” sergisinde Minyatür ile yüzleşme isimli sergiye katılma hakkı

Şebnem Gözde Eserleri