Şenay Şimşek - Tezhip - Geleneksel Sanatlar

BİYOGRAFİ

Şenay Şimşek, 1972 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokul, ortaöğretim ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı.  Halk Eğitim Merkezi’nde kumaş boyama, nakış ve mefruşat eğitimleri aldı. Tezhip eğitimine 2008 yılında İSMEK kurslarında başladı. 2013 yılında İstanbul, Fatih Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Halk Eğitim Merkezi’ne bağlı olan Topkapı Sarayı Geleneksel Türk Süsleme Sanatları kursunda Tezhip eğitimine devam etti, 2017’de mezun oldu. Yurt içinde  ve yurt dışında çeşitli sergilere katıldı.

Eserlerinde genellikle Selçuklu Dönemi ve 15-16. Yüzyıl Osmanlı Dönemi klasik tezhip ekolünü temel almaktadır.  Münhani, şukufe, halkar, bulut, saz yolu, zerefşan, çintemani, rumi gibi çeşitli teknik ve üslupları kullanarak eserlerini hazırlamaktadır. Yazma kitaplar, levhalar, ferman ve tuğralar, kitap ciltleri alanlarında klasik tezhip usulüne sadık kalarak eserlerini icra etmektedir. 

Baba Nakkaş, Şeyh Hamdullah, Kara Memi, Ali Üsküdari, Rikkat Kunt, Mamure Öz ve Semih İrteş ekollerini esas alarak çalışmalarına devam etmektedir. Tezhip sanatında geçmişten ilham alıp klasik sanat ile modern sanat arasında köprü oluşturarak geleceğe eserler bırakabilmeyi amaçlamaktadır.

Şenay Şimsek Eserleri