Serap Derinkök - Minyatür - Geleneksel Sanatlar

Geçmişten günümüze bir kültür mozaiği sunan minyatür, Osmanlı esintileri ve canlı renkleri ile yaşam alanınıza harika bir görsel şölen yaşatacak! Sanatçı Serap Derinkök'ün yaratıcılığı ile ortaya çıkan eserler sevdiklerinize ve kendinize hediye edebileceğiniz muhteşem bir seçenek sunuyor. Şimdi sipariş verin ve KybelArt ayrıcalığından yararlanın!

Sanatçının gözünden; Benim için minyatürün güzelliği, önem verdiğim detaylarla ilgili olabildiğince ince çalışma fırsatı sunması. Elbette bu sanatı büyüteç eşliğinde çalışıyorum. Eser mutlaka büyüteç eşliğinde incelenmeli.  Çünkü eseri yaparken aldığım hazzı, sanatseverlerin de böylece hissedebileceğine inanıyorum. Bu benim sanat severle aramda oluşan çok özel bir bağ.

Minyatür yaparken, özellikle son etap olan kontur çekerken, sanki günlerce bazen haftalarca üzerinde çalıştığım o figürlere son bir dokunuşla ruh verdiğimi hissederim. Büyük bir coşku duyarım kontur çalışması esnasında. Figürlerimle konuşmaya başladığım onlara isimler verdiğim andır. Zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım mükemmel sondur.

Minyatür sadece bir resim sanatı değildir benim için. Onu keyifli kılan bir diğer konuda, öncesinde yaptığım günlerce süren araştırmalar ve çalışmalardır. Daha çok geçmişi resmetmeye çalıştığım ve o zamanlara yakıştırdığım  bu sanat sayesinde sürekli okumak ve öğrenmek de ayrı bir keyiftir.
Elbette kendimi çalışmalarımda mutlak gerçekliği resmetmek zorunda hissetmiyorum. Çünkü onlar benim içimden geldiği gibi renklenir ve detaylandırılırsa keyif verir bana. Fakat çalıştığınız dönemin  doğrusunu bilmeden öğrenmeden yaptığınız eserin de ayakları yere basmaz. O hassas bir dengedir. Öğrenmenin sonu yok minyatürde.

Gözüm gördüğü elim fırça tuttuğu sürece minyatürden kopmamak dileğiyle.

Çalışmalarımı paylaşabileceğim minyatür severlerle buluşacağımız günlere kadar mutlu ve sağlıklı kalın. Ama hep sanatla kalın.

 BİYOGRAFİ

1967 yılında Zonguldak'ta doğdu.

1990 yılında ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir Planlama Bölümünden mezun oldu. 2000 yılına kadar mesleğini icra etti.

2000 yılından sonra kariyerini bırakarak sanat ile ilgili eğitim ve çalışmalara başladı.

2007 yılında Milli Saraylar Eğitim dairesine bağlı Klasik Sanatlar Eğitim Merkezinde minyatür sanatçısı Taner Alakuş dan minyatür dersleri almaya başladı. Halen Taner Alakuş Minyatür Atölyesi ile beraber çalışmalarına devam etmektedir.

Yurtiçi ve yurtdışı sergilerine katılan sanatçı kişisel sergi de açmıştır. Pek çok yarışmada kazanılmış derece ve ödülleri mevcuttur.

Minyatürü daha çok bir resim tekniği olarak kullanmayı tercih eden sanatçı klasik minyatür dışında çalışmalara imza atmaktadır. Renklerin çeşitliliği ve uyumu eserlerinde dikkat çekmektedir. Özellikle insan figürü çalışmaları ile beğenilen bir tarz geliştirmiştir. Sanatçının çalışmaları pek çok özel koleksiyonda yer almaktadır.

Serap Derinkök Eserleri